Divadlo Dialog Plzeň


St
1.4.
19:00 Nebezpečně sexy Divadlo MAEBH
ZRUŠENO
Čt
2.4.
19:00 Zastavte Elen! Théta
ZRUŠENO

3.4.
19:30 Jak uvařit žábu HOST
ZRUŠENO
Ne
5.4.
19:00 Tchýně na zabití SPODINA
ZRUŠENO
Po
6.4.
19:00 Tchýně na zabití SPODINA
ZRUŠENO
St
8.4.
19:00 Manželství je vražda SPODINA
ZRUŠENO
Čt
9.4.
10:00 Kdo hledá, najde VÝSKUM
ZRUŠENO
St
22.4.
19:00 Nevěrníci Divadlo MAEBH

24.4.
19:00 3 v pokoji Théta
So
25.4.
19:00 Penzion zdraví HOST
Ne
26.4.
19:00 Fajnmen (QED) SPODINA
Po
27.4.
20:00 Adresát neznámý Divadlo JakoHost
Út
28.4.
19:00 Sexem ke štěstí SPODINA
St
29.4.
19:00 Sexy prádlo SPODINA
Čt
30.4.
19:00 Patrik AMCETH
DERNIÉRA

SPODINA / Loupežníci na Chlumu

Místo loutek hrají živí herci


Vladimír Gardavský

O Loupežnících na Chlumu Ivy Peřinové, které nachystal jako svou druhou letošní premiéru spolek divadelních nadšenců , se dalo už předem téměř s jistotou předpokládat, že budou divácky úspěšní. Jednak si soubor k nastudování vybral vtipný loutkový moritát, který nevyžaduje pro dobré celkové vyznění od všech herců jemně nuancované výkony, naopak leckteré amatérské nedostatečnosti v něm zkušený režisér může podtrhnout jako docela půvabné, a jednak se režie ujal člen činohry Divadla J.K. Tyla v Plzni Jakub Zindulka, který již dříve s plzeňskými amatéry z vnitřní potřeby několik úspěšných inscenací nastudoval.

S citem pro jadrnou češtinu přepracovala Iva Peřinová klasickou předlohu z repertoáru lidových loutkářů původně pro společný projekt loutkových divadel z Liberce a Hradce Králové. V roce 1998 uvedlo její Loupežníky na Chlumu i plzeňské divadlo Alfa. Současné nastudování hry výhradně živými herci však nijak neumenšilo obraznost inscenace.

Brutální pohádka pro dospělé, členěná do mnoha krátkých výstupů, je náročná na osvojení si přesné "mechaniky" inscenace, kterou Jakub Zindulka pečlivě vybudoval za vydatné pomoci M. Herzoga (světla) a M. Košanové (zvuk), takže představení se odvíjí v neobyčejně svižném tempu. Navíc časté hudební vstupy známých osudových motivů i závěrečná óda na radost obohacují inscenaci o další ironický akcent. Herci hrají s viditelnou radostí, která se zákonitě přelévá i do hlediště.

V tomto ohledu vynikají především dva hlavní "protihráči" - čiperná služebná Bibiana (Olga Ženíšková) a perverzní vůdce loupežníků Kust (František Šimánek). Bibianě ovšem k slavnému vítězství vydatně dopomůže i olbřímí, všeobecný respekt vzbuzující rytířka Šlakenvaldská (Roman Teistler). Alespoň vyjmenovat je nutno ještě další spolehlivé představitele větších rolí - L. Synka, O. Dočkala, I. Hýbla, M. Pláničku a také Veroniku Vašků ztvárňující sice drobnou, ale výraznou postavu neopatrné Leokádie. Předpověď se naplnila. Spodina připravila pro návštěvníky plzeňského Divadla Dialog další lahodné sousto.

 

 

Zdroj: Kultura, březen 2005