Divadlo Dialog Plzeň2.10.
19:00 Jak uvařit žábu HOST
So
3.10.
19:00 Francouzsky bez slz HOST
Čt
8.10.
19:00 Jak uvařit žábu HOST
So
10.10.
19:00 Zastavte Elen! Théta
PREMIÉRA

SPODINA / Humoresky

Spodina opět zaujala, tentokrát Čechovem


Vladimír Gardavský

Mistrné a nejspíš už nastálo svěží hry A. P. Čechova na našich jevištích dávno zdomácněly. Podobně i autorovy divácky vděčné aktovky zlákaly v minulosti k svému ztvárnění nejeden amatérský soubor. Ambiciózní spolek divadelních nadšenců , objevující pro Plzeň zatím pokaždé méně známé textové předlohy, se zřejmě proto v případě A. P. Čechova odhodlal scénicky zadaptovat jeho prozaické Humoresky. Inscenaci z jeho povídek sestavil, upravil a se souborem nastudoval člen činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni Vilém Dubnička.

Ze stovky Čechovových humoristických povídek přeložených do češtiny Jaroslavem Hulákem se jich režisér pro scénické přetlumočení vybral deset. Ve dvou případech dvojici motivicky příbuzných humoresek spojil organicky do jednoho celku. Podobně jako Čechov ve své povídkové tvorbě pro ruské zábavné časopisy z konce 19. století i Dubnička scénickou montáž postupně rozvíjí od anekdotických příběhů (Záhadná povaha, Chirurgie, Doma) k povídkám, v nichž se stále více vedle komiky objevují i hořké tóny (Diplomat, Na hřbitově, Sboristka). Závěrečnou část představení pak režisér oživil prolínáním dvou tematicky blízkých příběhů "neodbytných návštěvníků" v povídkách Drama a Host. A hercům se spolu s Čechovem z větší části daří odhalovat pomocí vtipných dialogů takové odstíny lidského konání, které běžně nevnímáme. Četná čechovovská "náhlá prozření" (E. Frynta) dokázal režisér nezřídka zdařile jevištně postihnout.

Z pětice aktérů zaujal Ondřej Dočkal (Úředník, Vonmiglasov, Luka...) autentičností hereckého projevu. Veronice Vašků (Dáma, Vychovatelka, Paša...) a Vratislavu Mikanovi (Gleb Glebyč, Michail Petrovič, Muraškin...) se navíc podařilo výrazně odlišit jednotlivé charaktery ztvárněných rolí. A Jan Anderle (Jevgenij Petrovič, Herec...) se nadto odhodlal i k jemnému hereckému "komentování" svých postav, které tím získaly na značné plastičnosti. Sympaticky se poprvé na jevišti představila Tereza Říhová (Olga Lazarevna, Serjoža, První žena...), která zatím upoutala více při plnění drobnějších hereckých výkonů.

Spodina opět zaujala. Moudré Čechovovy Humoresky se stanou jistě nadlouho vítaným zpestřením repertoáru plzeňského Divadla Dialog.

Zdroj: Plzeňský deník