Divadlo Dialog Plzeň


St
1.4.
19:00 Nebezpečně sexy Divadlo MAEBH
ZRUŠENO
Čt
2.4.
19:00 Zastavte Elen! Théta
ZRUŠENO

3.4.
19:30 Jak uvařit žábu HOST
ZRUŠENO
Ne
5.4.
19:00 Tchýně na zabití SPODINA
ZRUŠENO
Po
6.4.
19:00 Tchýně na zabití SPODINA
ZRUŠENO
St
8.4.
19:00 Manželství je vražda SPODINA
ZRUŠENO
Čt
9.4.
10:00 Kdo hledá, najde VÝSKUM
ZRUŠENO
St
22.4.
19:00 Nevěrníci Divadlo MAEBH

24.4.
19:00 3 v pokoji Théta
So
25.4.
19:00 Penzion zdraví HOST
Ne
26.4.
19:00 Fajnmen (QED) SPODINA
Po
27.4.
20:00 Adresát neznámý Divadlo JakoHost
Út
28.4.
19:00 Sexem ke štěstí SPODINA
St
29.4.
19:00 Sexy prádlo SPODINA
Čt
30.4.
19:00 Patrik AMCETH
DERNIÉRA

SPODINA / Na dotek

Smutek a smích je divákům v Dialogu na dotek

Plzeňská neprofesionální scéna uvede v neděli a v pondělí od 19 hodin v Divadle Dialog v podání společnosti Spodina divadelní hru Na dotek


Vladimír Gardavský

Plzeň - Společnost divadelních nadšenců Spodina vyhledává pro své inscenace nezavedené a formálně i tematicky neobvyklé textové předlohy. Stačí připomenout Carriérovu dramatizaci Huysmansova románu Tam dole, Rakovnickou vánoční hru či camiho Minikomedie reprízované v plzeňském Divadle Dialog dodnes.

Stálý spolupracovník souboru, člen činohry Divadla J.K.Tyla v Plzni Jakub Zindulka, se protentokrát ujal režie hry Patrika Marbera Na dotek (1997), oceněné mezitím cenou listu Evening Standard jako nejlepší komedie, cenou Laurence Oliviera jako nejlepší nová hra, cenou magazínu Time Out jako nejlepší hra v londýnském West Endu a konečně cenou kritiků jako nejlepší hra roku. A nyní mohou plzeňští diváci konstatovat, že Marber získal četná ocenění nejspíš poprávu.

Hra, která byla někdy přiřazována k oblasti anglické "cool dramatiky", se však z tohoto proudu přece jen vymyká. A to nejen svým posláním (komedie nechce šokovat otevřeností ve sféře sexu, ale odkrývá nemilosrdnost touhy po nalezení ideálního partnerského vztahu), ale také svou formou (hra zachycuje milostné kotrmelce postav tak zábavně a s takovou konverzační lehkostí, že se ocitá skoro na dotek inteligentnímu bulváru). V krutě romantickém příběhu čtyř na počátku navzájem si cizích osob, které se pozoruhodnou shodou náhod postupně potkají a už napořád se do sebe zamilují, překvapuje autor (a spolu s ním i režisér a herci) diváky neustálými situačními a psychologickými paradoxy. Motivická zručnost dramatika je vskutku udivující. S kolika jen různými významy zazní ve hře slovo laskavost či laskavá tvář! Ano, všichni jsou na sebe upřímně vlídní, jen pravda je často zraňující... Odzbrojující Alice (Olga Ženíšková) opředená tajemstvím, rezervovaný Dan (impulzivnější Vratislav Mikan, alternuje chlapecky bezbrannější Ondřej Dočkal), ironický Larry (Jan Anderle), vnímavá a velkorysá Anna (Veronika Vašků), ti všichni touží se bezvýhradně zamilovat.

Jakub Zindulka citlivě přiblížil diapozitivy promítanými mezi jednotlivými obrazy atmosféru hry plzeňskému prostředí a inscenaci, vydatně provoněnou smutkem i smíchem, sugestivně rozehrál v arénovém prostoru divákům doslova na dotek. Na dotek bude jistě dlouho patřit k tomu nejzajímavějšímu na repertoáru Plzeňské neprofesionální scény v plzeňském Dialogu.

Olga Ženíšková jako Alice ve hře Patricka Marbera Na dotek na scéně plzeňského Divadla Dialog.

Foto: Pavel Křívánek

Zdroj: Plzeňský deník: Zima s deníkem