Divadlo Dialog Plzeň


St
1.4.
19:00 Nebezpečně sexy Divadlo MAEBH
ZRUŠENO
Čt
2.4.
19:00 Zastavte Elen! Théta
ZRUŠENO

3.4.
19:30 Jak uvařit žábu HOST
ZRUŠENO
Ne
5.4.
19:00 Tchýně na zabití SPODINA
ZRUŠENO
Po
6.4.
19:00 Tchýně na zabití SPODINA
ZRUŠENO
St
8.4.
19:00 Manželství je vražda SPODINA
ZRUŠENO
Čt
9.4.
10:00 Kdo hledá, najde VÝSKUM
ZRUŠENO
St
22.4.
19:00 Nevěrníci Divadlo MAEBH

24.4.
19:00 3 v pokoji Théta
So
25.4.
19:00 Penzion zdraví HOST
Ne
26.4.
19:00 Fajnmen (QED) SPODINA
Po
27.4.
20:00 Adresát neznámý Divadlo JakoHost
Út
28.4.
19:00 Sexem ke štěstí SPODINA
St
29.4.
19:00 Sexy prádlo SPODINA
Čt
30.4.
19:00 Patrik AMCETH
DERNIÉRA

SPODINA / norway.today

Ochotníci zvládli současné drama i dva sebevražedné herecké party

Ani závážná hra norway.today není pro ochotníky překážkou. Dokázal to na scéně plzeňského Dialogu neprofesionální divadelní soubor Spodina.


VLADIMÍR GARDAVSKÝ

Plzeň – Spolek divadelních nadšenců – plzeňská Spodina – uvedl hru Igora Bauersimy „norway.today“. Žádoucím způsobem posílil tu linii svého pestrého repertoáru, která divákům předkládá zásadní a zároveň divácky vděčná díla současné dramatické literatury vyjadřující se vybroušenou formou k převážně neradostným pocitům z přítomného světa.
Zatímco ve hře Patricka Marbera Na dotek nám tento neprofesionální soubor dával k posouzení beznadějnost touhy po nalezení ideálního partnerského vztahu, mladí hrdinové Bauersimovy hry již prožívají životní krizi spojenou s generačními pocity všeobjímající skepse. Inscenace v režii a výpravě Jakuba Zindulky, člena činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni, nás uvádí do situace, kdy se přes internet seznamují Julie (Olga Ženíšková) a August (Lukáš Langmajer). Pod vedením zkušeného režiséra oba vytvořili své postavy se zcela ojedinělou naléhavostí a přesvědčivostí.
Ona je zabydlená v pocitu vykořeněnosti a nepatřičnocti s pevným přesvědčením, že ji v životě už nemůže potkat nic opravdovějšího než vlastní smrt. On je nedospělý outsider pronásledovaný vědomím nicotnosti vlastní i všeho kolem sebe a s eventualitou sebevraždy vážně koketuje. Děj hry se posléze přemisťuje na norské ledové pláně, kde oba protagonisté pozvolna prolamují citové vakuum a na útěku ze života prožívají prazvláštní milostný příběh. Odchovancům odosobněné doby a virtuálních světů však situaci značně komlikuje neschopnost chovat se přirozeně a upřímně. Při nahrávání posledních vzkazů na video působí dokonce nejvěrohodněji to, co se nakonec ukáže být vyčtené.
Bauersima napsal hru s otevřeným koncem. Záleží na režisérovi i na fantazii diváků, k jakému vyústění příběhu se přikloní. Jedno z možných řešení zvolila Spodina na scéně plzeňského Divadla Dialog.

Švýcarský dramatik Igor Bauersima je českého původu. Narodil se v roce 1964 a ve čtyřech letech emigroval s rodiči z Prahy do Švýcarska. Pro hru norway.today se nechal volně inspirovat skutečnou událostí.Pár teenagerů si na chat-roomu určeném pro lidi se sebevražednými sklony naplánoval společnou dobrovolnou smrt skokem z útesu norského fjordu a také ji uskutečnil.

Zdroj: Plzeňský deník