Divadlo Dialog Plzeň


Program pro tento měsíc není zadán.

exLudvíci / Strašidelné pověsti z Plzeňského kraje II.

Ludvíci uvedli album na scénu

Strašidelným pověstem pomohl na jeviště Divadla Dialog spolu s neprofesionálním souborem i hlas Martina Stránského


VLADIMÍR GARDAVSKÝ

Plzeň – Slavnostním křtem v divadélku JoNáš cesta alba Strašidelné pověsti z Plzeňského kraje 2 neskončila. Divadelní soubor Ludvíci začal uvádět i jeho jevištní podobu, a to na své domovské scéně v Divadle Dialog v Plzni.

Tvůrci inscenace se naštěstí nepokoušeli vstoupit po čtyřech letech do téže řeky a „dvojka“ se tak nestala jen slabším odvarem „jedničky“. Všechno je tentokrát jinak.

Někdejší scénické provedení Strašidelných pověstí bylo z poloviny koncertem folkrockového dua Démophobia (i na druhém CD nahrálo duo tři nové balady) a z druhé poloviny vtipným předváděním toho, jak se zdramatizované příběhy ve studiu natáčely. Strašidelné pověsti 2 ztvárňují „hrůzostrašná“ vyprávění výhradně divadelními prostředky. Režisér David Haták si vybral pět příběhů z legend tradovaných v západních Čechách a každý z nich přepsal v jiném žánru.

Úvodní Rozkvět a úpadek semošického zámku, jenž nás seznamuje s mravoličným příběhem rozmařilé Marie a jejího roztomile popleteného chotě Josefa, kteří se pouze účelově rozhodnou pro dobročinnost a právem propadají peklu, je půvabně zpracován jako loutkové divadlo. Konec husitství v Domažlicích je zase pojednán jako vtipná retroreportáž Boženy Prácheňské (Petra Jarošová). Ve filmových dotáčkách před malovanými kulisami historického města je přitažlivě konfrontován názor osobností s hlasem lidu. Čertovské tajemství je jímavým vyprávěním truhláře Martina (David Haták), kterého ani zdatný „mulisák“ vzhledem k jeho dobrému srdci pro peklo nezíská. Morytát Hrůzy libštejnského pole režisér pojal jako svébytné výtvarné divadlo, kdy reprodukování nahrávky je doprovázeno promítáním výtvarných vizí Vojtěcha Velického. Závěrečný skeč Pokrývač a čert v břitkém dialogu Lucifera (Dan Ulč) a čerta Filantroše (David Haták) při opékání vuřtů vrhá notně zlidšťující pohled na pokelné bytosti.

Kromě jmenovaných protagonistů v inscenaci živě vystoupí ještě Lenka Lupínková, Jitka Špalková a Petr Kotora, ve filmových dotáčkách pak prakticky celý soubor Ludvíků a ve zvukové nahrávce navíc i speciální host Martin Stránský (propůjčil hlas čertům Schwarzovi a Černému a duchu loupeživého rytíře). Vzniklo dojemné i úsměvné představení pro nejširší diváckou obec.

Zdroj: Plzeňský deník