Divadlo Dialog Plzeň


St
4.3.
19:00 Podzimní večer Jefferyho Wilsona ORÁKULUM
Po
9.3.
20:00 Jsou to zvířata Divadlo JakoHost
St
11.3.
19:00 Uděláte mně to znova? Divadlo MAEBH
Čt
12.3.
19:00 Noční hlídač Zrcadlo
PREMIÉRA *VYPRODÁNO*

13.3.
19:00 Nevěrníci Divadlo MAEBH
ZRUŠENO
So
14.3.
19:00 Tchýně na zabití SPODINA
ZRUŠENO
Ne
15.3.
19:00 Tchýně na zabití SPODINA
ZRUŠENO
Út
17.3.
19:00 Tchýně na zabití SPODINA
ZRUŠENO
St
18.3.
19:00 Sexy prádlo SPODINA
ZRUŠENO
Čt
19.3.
20:00 Patrik AMCETH
ZRUŠENO
So
21.3.
19:00 Zastavte Elen! Théta
PREMIÉRA ZRUŠENO
Po
23.3.
19:00 Terapie smíchem SPODINA
ZRUŠENO
Út
24.3.
19:00 Fajnmen (QED) SPODINA
ZRUŠENO
St
25.3.
19:30 Debilové exLudvíci
ZRUŠENO
Čt
26.3.
20:00 Adresát neznámý Divadlo JakoHost
ZRUŠENO

27.3.
19:00 Hráči SPODINA
DERNIÉRA ZRUŠENO
So
28.3.
15:30 Jak čert vyletěl z kůže PROPADLO
ZRUŠENO
Ne
29.3.
19:00 Sexem ke štěstí SPODINA
ZRUŠENO
Út
31.3.
19:00 Sexem ke štěstí SPODINA
ZRUŠENO

SPODINA / Oáza smyslů

Oáza smyslů zavede na kliniku plastické chirurgie

Plzeňský deník - Vladimír Gardavský


Plzeňské Divadlo Dialog poslední den roku 2012 uvádí komedii Reného Freunda Oáza smyslů z prostředí kliniky plastické chirurgie. V české premiéře (Divadlo Dialog 16.11.2012) hru nastudoval divadelní spolek Spodina v režii a výtvarném řešení člena činohry Divadla J.K. Tyla v Plzni Jakuba Zindulky. Soubor tak poprvé v Čechách představil rakouského spisovatele a dramatika (narozeného v roce 1967 ve Vídni), který má dnes na svém kontě již řadu divadelních a rozhlasových her, románů, populárně-naučných knih i překladů z angličtiny a francouzštiny. V současné době žije v Grünau v Horních Rakousích. Autor se narodil do herecké rodiny a tak si nejspíš již od dětství osvojoval cit pro výstavbu dramatických situací, který pak svébytně uplatnil i při psaní Oázy smyslů v roce 2005.

Jakub Zindulka přizval ke spolupráci čtveřici herců, u kterých měl záruku, že s potřebnou lehkostí dokážou věrohodně ztvárnit postavy v nesnadném divadelním žánru konverzační komedie, kterou nápaditě nechal rozehrát v netradičním arénovém prostoru. Dr. Gerald Schrack (David Haták) a jeho manželka Lisa (Eva Vyskočilová) jsou prototypem úspěšného páru dnešní doby. Vybudovali prosperující kliniku, jsou bohatí, žijí v luxusu. Přesto je zřejmé, že nejsou spokojeni. Gerald jakožto hlavní lékař a operatér pracuje na klinice od rána do večera, vše poměřuje penězi, často mu něco přerůstá přes hlavu a především se trápí vědomím vlastní neplodnosti, kvůli níž s výmluvou na přetížení odmítá mít děti. Lisa, která je rovněž vytíženou manažerkou kliniky a jež o manželově skrývaném problému ví, se uchyluje do role energické, odměřené a chladné profesionálky. Jejich naprostým opakem jsou manželé Clemens a Michaela Raichovi (Petr Kotora a Olga Ženíšková). Ti se potýkají se značnými finančními problémy, neboť dobrosrdečný Clemens si jako praktický lékař zaměřený na homeopatii příliš nevydělá. Navíc je oba dost vyčerpává péče o dva malé syny, takže Michaela má nejednou pocit, že ji život válcuje. Oba často sní o rodinném sídle nad domkem sestaveném ze stavebnice Lego, zatímco hrací prostor je vtipně proměňován rovněž z obřích prvků podobné stavebnice.

Děj začíná v okamžiku, kdy sportovní lékař kliniky podá výpověď a Lisa jako náhradu narychlo zajistí Geraldova kamaráda ze studií Clemense. Protagonistům se tak náhle vnucuje řada otázek, jak těch závažných (například zda lidi spíše léčit či raději je vylepšovat téměř dokonale bezpečnými implantáty), tak těch lechtivých (jak a s kým otěhotnět), prezentovaných však pokaždé v nadmíru humorném rouše. Režisér si dal záležet na vypracování postupného rozvolňování a opětovného upevňování vzájemných vztahů, aby inscenaci vypointoval lehce ironizujícím happyendem k očividné potěše přítomných diváků.