Divadlo Dialog Plzeň


Ne
3.3.
19:00 Manželství je vražda SPODINA
*VYPRODÁNO*
Út
5.3.
19:00 Hřbitovní aktovky aneb Na shledanou na... PROPADLO
St
6.3.
19:30 Antidiskotéka Jiřího Černého aneb Rockování HOST
Čt
7.3.
20:00 Saturnin Divadlo JakoHost
*VYPRODÁNO*
Ne
10.3.
19:00 Fridy Žumbera
Út
12.3.
19:30 Debilové exLudvíci
*VYPRODÁNO*
St
13.3.
19:00 Hráči SPODINA
Čt
14.3.
19:00 Dva z devíti SOFRANZA

15.3.
19:00 Pět za jednu aneb Když se kýta utrhne Divadlo MAEBH
DERNIÉRA
So
16.3.
19:00 Improshow Klenba
Po
18.3.
20:00 Jsou to zvířata Divadlo JakoHost
St
20.3.
19:00 Nezdvořák ORÁKULUM
So
23.3.
19:00 Dealeři Chlupatej kaktus
PREMIÉRA
Po
25.3.
20:00 Otylé ach Divadlo JakoHost
Út
26.3.
19:00 Tak takhle to bylo HOST
St
27.3.
20:00 Grönholmova metoda Divadlo JakoHost

29.3.
19:00 Uděláte mně to znova? Divadlo MAEBH
So
30.3.
19:00 Žena pro Dona Juana SOFRANZA
PREMIÉRA
Ne
31.3.
15:30 Jak čert vyletěl z kůže PROPADLO

SPODINA / Smích zakázán

Milostný trojúhelník skvěle pobaví

MF Dnes, 17. 6. 2017 - Gabriela Špalková


V Divadle Dialog uváděný Smích zakázán je titul, který padne do noty každému, kdo hledá kvalitní komedii

Divadlo Dialog má na svém repertoáru nově inscenaci komedie chorvatského dramatika, romanopisce a novelisty Miro Gavrana Smích zakázán. Na scénu ji uvedl spolek v překladu Františka Karocha a v režii Jakuba Zindulky, který je rovněž autorem výtvarného řešení. Smích zakázán je další z řady her, jimiž přivádí do Dialogu Jakub Zindulka známé herecké tváře. A tak může nyní publikum ocenit nejen výkon Olgy Ženíškové, ale i hostujících Lucie Zedníčkové a Jaroslava Matějky. Ocení je nepochybně stejně jako neotřelou komediální hříčku. Smích zakázán je titul, který padne do noty každému, kdo hledá kvalitní oddychovou komedii s vtipným textem a netradiční zápletkou.

Výchozí situace je postavena na neobvyklém manželském trojúhelníku. Osmačtyřicetiletý Boris má vztah se svojí milenkou Ninou, která se s ním ovšem rozejde. Protože s oním mužem to prostě není doma k vydržení, jeho manželka Mia donutí Ninu, aby se k jejímu manželovi vrátila. Když se ale Nina zamiluje do jiného muže, dostává děj nečekané obrátky.

Jakub Zindulka vede herce k mimořádně přesvědčivým výkonům, komediální scény rozehrává se zcela přesnou mírou vtipu a gradace, aniž by v tomto poněkud lechtivém tématu sklouzl k podbízivosti a herci k přehrávání. Inscenace má odpovídající tempo a gradaci. Děj se neřítí zběsile vpřed, ale má spád a švih. Žádný vtip v textu či drobné zamyšlení nevyšumí, herci mu dokáží dát správnou míru akcentu. Režisér také umně pracuje se stavbou hry, v níž se dialogy střídají s drobnými monology jednotlivých postav. S gagy, situační komikou. Herci jedinečným způsobem využívají gesta a mimiku. Všem je také skvěle rozumět, což je k nezaplacení v unikátní konverzaci Borise a Niny, jež se takřka celá odehrává za jevištěm. Dikce, charakter mluvy i celková koncepce této scény je neodolatelná, neuvěřitelně komediální a originální. A celá inscenace je díky nasazení herců a jejich souznění s publikem nakažlivě bezprostřední.

Obě dámy, Lucie Zedníčková jako Mia a Olga Ženíšková v roli Niny, dávají svým postavám naprosto přesnou charakteristiku. Realisticky uvažující a chápající Nina nechce přijít o svoji kariéru psycholožky, nudný milenec však do tohoto vzorce nezapadá. Olga Ženíšková dokáže během večera vystřídat hned několik duševních rozpoložení, čímž vystihuje jasně ne právě jednoduchý charakter své postavy. Lucie Zedníčková dává postavě Mii ostré kontury pragmatické ženy i zdatné manipulátorky, jejíž děti už odrostly a která chce mít čas na své koníčky, na svoji kávu s kamarádkami. Náhlá manželova přítomnost doma ji omezuje a maří její privátní plány. A nehodlá to nechat jen tak.

Jaroslav Matějka exceluje v roli muže, který se z velkého hráče na poli milostných vztahů dostává postupně do pozice zcela opačné. Zde plně uplatnil svůj velký komediální talent. S chutí využívá a rozvíjí i svoji schopnost reagovat přímo na publikum a navázat s ním kontakt. Hlediště Dialogu na tento moment okamžitě a vděčně přistupuje. Humor a uvolňující smích se tak zcela přirozeně přelévá mezi jevištěm a hledištěm.

Scénické řešení odpovídá charakteru hry, variabilnost scény, na jejíchž proměnách se podílí samotní aktéři, umožňuje rychlé změny prostředí. Všechny tři role jsou také velmi dobře charakterizovány odpovídajícími kostýmy.

Nový komediální titul v Dialogu nese název Smích zakázán. Přináší ovšem tolik kvalitní zábavy a smíchu, že by bylo škoda jej minout.